Správný rozměr jídelního stolu i jeho umístění

Srdcem každé jídelny je stůl. Při vhodném umístění stolu budeme u něj rádi trávit delší čas s rodinou a přáteli. Mělo by to být světlé místo,  blízko kuchyně, ale zároveň v klidové zóně, bez rušivého pohybu kolem stolu. Tip: realizujeme i konferenční stoly na míru.

 

Není praktické umístit stůl daleko od kuchyňské linky, nevhodné  je také umístění ve frekventovaném průchodu, příliš blízko vchodu do místnosti a v tmavém koutě bez oken. U takto umístěného stolu nebudeme mít pohodu a klid na jídlo, čas strávený při stolování si nebudeme užívat.

 

správný rozměr jídelního stolu

 

Správný rozměr jídelního stolu

Potřebný prostor pro  jednu osobu u domácího jídelního stolu  je minimálně 60cm (v restauracích je nutné počítat s formálními vztahy, což si vyžaduje zachovat větší rozestup). Ale i při stolování rodiny je ideální komfortnější rozestup 70cm. Podle počtu potřebných židlí zvolíme délku a šířku stolu. Pokud například plánujeme umístit  židle i z kratších stran stolu, je potřeba adekvátně přidat na délce stolu, aby šly židle zasunout pohodlně pod stůl.

 

Pokud máme omezený prostor pro jídelní stůl, zvolíme radši rozumný kompromis, a to stůl rozkládací. Je však potřeba počítat s tím, že  pojezdy, větší spotřeba materiálu a delší časová náročnost na výrobu se promítá  do ceny rozkládacího stolu.

správný rozměr jídelního stolu

Šířka stolu je závislá nejen na dispozici místnosti, ale také na zvyklostech stolování rodiny. Tradiční tabule s polévkovou mísou, kompotovými miskami, sklenicemi a karafou na nápoje je vždy prostorově náročnější a vyžaduje si širší stůl. V případě svátečního stolování  je potřeba myslet i na nezbytnou dekoraci, jako je váza nebo svícen. Šířka stolu by neměla být v tomto případě menší než 90cm.

správná vzdálenost židle od stolu, stěny

 

Při usedání vysuneme židli od stolu přibližně o 75cm. V případě, že za židlí je nábytek nebo zeď, počítáme s prostorem až 100cm. Pokud je stůl umístěn u kuchyňské linky, necháme na průchod 120cm. Dveře by měly být  vzdáleny od stolu cca 150cm.


umístění stolu, židlí